11 całkowicie darmowych i skutecznych źródeł przygotowawczych do konkursu EPSO

Chcesz przygotować się do konkursu EPSO, ale nie masz ochoty na zakup pakietu testów próbnych? Może masz ograniczony budżet lub nie wiesz jeszcze, czy rzeczywiście będziesz gotowy/a na egzamin? Nic straconego, pomożemy Ci. Poniżej zebraliśmy 11 całkowicie darmowych i sprawdzonych zasobów, które pomogą Ci przygotować się do konkursu EPSO. Koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi propozycjami, ponieważ każda z nich pomoże Ci na swój własny sposób.

Chętnie wysłuchamy również Twojej opinii - jeśli uważasz, że poza poniższymi materiałami, powinniśmy uwzględnić dodatkowe, napisz do nas na [email protected]. Poszerzymy naszą listę tak, aby jeszcze bardziej dopasować ją do Twoich potrzeb.

1. Przykładowy test prosto ze źródła - EPSO

EPSO posiada własną bazę z próbnymi testami, tzw. testami oceny własnej. Nie przegap tej strony. Zawiera ona wiele cennych informacji, a wśród nich test próbny, do którego dostęp można uzyskać tutaj. Liczba pytań zawartych w wersjach testowych jest niewielka i w większości ograniczona do dziesięciu na kategorię. Tym samym baza EPSO nie dostarcza dużo materiału do praktyki. Testy pochodzą jednak bezpośrednio ze źródła i dlatego warto uwzględnić je w swoich ćwiczeniach. Testy te są dostępne we wszystkich językach urzędowych UE, co daje możliwość wykonywania ćwiczeń w języku ojczystym. Wskazówka eksperta: niektóre z pytań zawartych w przykładowych testach EPSO pojawiają się również na prawdziwych konkursach EPSO. Niestety strona EPSO nie dostarcza prawidłowych odpowiedzi ani wyjaśnień na pytania testowe. Informuje jedynie, ile poprawnych odpowiedzi udzieliłeś/aś w każdej kategorii. Jeśli chcesz poznać poprawne odpowiedzi na poszczególne pytania i wyjaśnienia do nich, zaloguj się na EPSOprep.com. Znajdziesz tu nagrania z odpowiedziami i wyjaśnieniami w sekcji "Lekcje".

2. Grupy na Facebooku

Facebook jest największą siecią społecznościową, w której kandydaci do wszelakich egzaminów tworzą grupy im poświęcone. Dyskutują w nich o pytaniach, dzielą się wskazówkami, przykładowymi pytaniami i rozwiązaniami, jak również wiadomościami i opiniami. Niektóre z tych grup są aktywne od wielu lat i posiadają bardzo cenne informacje na temat tego, jak funkcjonują konkursy. Użytkownicy publikują komentarze na temat swoich doświadczeń, tego z jakimi pytaniami się spotkali i pomagają sobie nawzajem. Jest to szczególnie cenne dla tych, którzy są nowicjuszami i nigdy nie podchodzili do konkrusu EPSO ani nie ubiegali się o pracę za pośrednictwem EPSO. Linki do jednych z najliczniejszych grup znajdują się poniżej:

Grupa centrów oceny

Grupa EPSO CAST

Grupa E-Tray

Sekretarze/Urzędnicy

Egzaminy ogólne administratora (AD5)

3. EPSOprep demo z 70 darmowymi pytaniami testowymi EPSO

Wszyscy użytkownicy, którzy zarejestrują się na www.epsoprep.com, otrzymają za darmo 70 pytań z pełnymi wyjaśnieniami w 7 kategoriach. Po każdym teście możesz zobaczyć poprawną odpowiedź i przeczytać wyjaśnienia. Niektóre z pytań z obszaru myślenia abstrakcyjnego posiadają również komentarze w formie wideo. Ponadto bedziesz miał/a możliwość analizy tego, jak poradziłeś/aś sobie i jak szybko odpowiedziałeś/aś na każde pytanie w porównaniu do innych kandydatów. Kliknij tutaj, aby zalogować się i rozpocząć szkolenie EPSO.

Inne artykuły

Pomoc w teście rozumowania tekstu pisanego EPSO

Pomoc w teście myślenia abctracyjnego EPSO

Pomoc w teście numerycznym EPSO

4. Zasoby krajowe

Wszystkie kraje UE aktywnie zachęcają swoich obywateli do ubiegania się o pracę przez EPSO. Wiele z nich oferuje bezpłatne materiały (w tym również online) jak i seminaria w całym kraju. Kraje członkowskie często zapraszają pracowników lub ekspertów ESPO do dzielenia się wskazówkami i prawdziwymi materiałami testowymi. Jest to bardzo przydatne źródło, szczególnie jeśli podchodzisz do konkursu po raz pierwszy. Najlepszym sposobem na znalezienie lokalnych zasobów jest skontaktowanie się ze stroną karier w UE na Facebooku lub stronami Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w języku ojczystym. Dla przykładu, Szwedzka Rada Uniwersytecka organizuje coroczne seminaria, podczas których zaprasza ekspertów EPSO w celu podzielenia się wskazówkami i doświadczeniami. Rozdawane są również bezpłatne materiały w niektórych kategoriach. Poniższy link zawiera darmowe pytania - chociaż test rozumowania tekstu pisanego jest w języku szwedzkim, znajduję się w nim ponad 50 pytań testowych w języku angielskim.

Szwedzka Rada Uniwersytecka

Irlandzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu organizuje podobnie sesje szkoleniowe. Oni rónież oferują bezpłatne przykładowe pytania egzaminacyjne w języku angielskim – kliknij poniższy link.

Irlandzki Departament Spraw Zagranicznych

5. EPSOprep na Youtube

Na naszym kanale Youtube możesz znaleźć przykładowe pytania i odpowiedzi wraz z wyjaśnieniami wideo jak i filmy wprowadzające do różnych kategorii. Nasi eksperci od testów psychometrycznych dzielą się swoją wiedzą i pokazują, jakie metodologie zastosować, aby zmaksymalizować swój wynik. Znajdziesz tu również poprawne odpowiedzi i wyjaśnienia wideo na prawdziwe pytania testowe EPSO. Kliknij tutaj


6. Ambasadorzy karier UE

Krajowe EU Careers i ich ambasadorzy oferują przykładowe materiały w formie wydruków lub ulotek, jak również online. Liczba pytań i format mogą znacznie różnić się w między poszczególnymi narodowymi UE Careers, ale generalnie są one dobrym wprowadzeniem do pracy w strukturach UE. Nakreślają również charakter testów i stanowią dodatkową pomocną dłoń dla osób przygotowujących się do konkursu EPSO.

Jak skontaktować się z UE Careers? Najprostszym sposobem jest kontakt e-mail lub przez polskie konto EU Careers na Facebooku. Ambasadorów karier UE można również często spotkać „w terenie” na imprezach tematycznych lub wizytujących na uniwersytetach, gdzie informują studentów i pracowników naukowych o korzyściach płynących z pracy w strukturach UE. Ambasadorowie często dzielą się materiałami przygotowawczymi z zainteresowanymi osobami.

--- Zasoby ze względu na kategorię konkursu --

7. Rozumowanie numeryczne – ćwicz operowanie danymi liczbowymi w pamięci

Jednym z najważniejszych kluczy do osiągnięcia sukcesu w kategorii rozumowania numerycznego jest umiejętność zarządzania czasem. Duża jego część jest bowiem tracona na wpisywanie liczb i wykonywanie obliczeń na kalkulatorze. Opanowanie umiejętności liczenia w pamięci uchroni Cię przed wykonywaniem niektórych łatwiejszych obliczeń, a tym samym zaoszczędzi cenny czas. Ćwicz swoje umiejętności liczenia w pamięci na poniższych stronach internetowych.

Windhoff

Jetpunk

8. Testy numeryczne — naucz się wyszukiwania danych w tabelach

Kolejny aspekt testów numerycznych to opanowanie szybkiego identyfikowania istotnych danych z tabel i ignorowania tych zbędnych. Quia.com oferuje narzędzie do budowy tej kompetencji. Dodatkowo testy na tej stronie przypominają testy EPSO.

QUIA

Unijny urząd statystyczny posiada mnóstwo danych i statystyk związanych z UE. Przeglądaj je i ćwicz interpretację tabel i wyszukiwanie danych na ich podstawie. Dane Eurostatu są szczególnie istotne, ponieważ tematy w testach numerycznych EPSO często wyglądają jak z tego źródła, tylko w okrojonej formie.

EUROSTAT

9. Rozumowanie tekstu pisanego – Wzmocnij kompetencję czytania za pomocą odpowiednich zasobów

Testy rozumowania werbalnego EPSO czesto odbierane są przez Was jako przytłaczające. Skomplikowany język, ogromna ilość danych w tekście i dodatkowo presja czasu mogą być stresującym doświadczeniem. Ale jest i dobra wiadomość: można się do tych testów przygotować i zniwelować obawy. Wystarczy znaleźć odpowiednie materiały o podobnych tematach i poziomie trudności do tych w testach EPSO. Regularna praca z nimi pozwoli oswoić się z częścia rozumowania tekstu pisanego. Podczas samego konkursu będzie on dla Ciebie po prostu kolejnym testem, a nie deprymującym zadaniem.

Znajdź tekst o podobnym stopniu trudności: zadbaj o to, aby złożoność Twoich zasobów do czytania przypominała tę z EPSO. Indeks czytelności pytań EPSO zazwyczaj waha się od 12 do 15 w skali Flesch-Kincaid. Skala ta określa stopień trudności w rozumieniu danego tekstu. Użyj narzędzia Datayze i sprawdź w jaki sposób czytane przez Ciebie teksty klasyfikują się na skali. Wystarczy skopiować i wkleić tekst do narzędzia aby otrzymać odpowiedź.

Wyszukaj odpowiednie tematy: Testy rozumowania tekstu pisanego EPSO obejmują szeroki zakres tematów, od nauki, przez aktualne wiadomości, badania, historię, sztukę, literaturę i wiele innych. Zadbaj o to, żeby odpowiednio uróżnorodnić swoją lekturę. Publikacje i gazety o tematyce biznesowej lub naukowej zazwyczaj cechują się odpowiednią złożonością języka. Sugerowane zasoby z języka angielskiego to The Economist, Scientific American, National Geographic.

Ćwicz na fragmentach dlużsego tesktu: Teksty w teście rozumowania werbalnego EPSO zaczerpnięte są często z dłuższych artykułów lub publikacji, co utrudnia ich zrozumienie. Zaadresuj tę kwestię i wyszukuj środkowe fragmenty dłuższego tekstu składające się z około 150-250 słów. Czytaj wyłącznie ten fragment i próbuj zrozumieć jego.

10. Rozumowanie tekstu czytanego - strony internetowe UE

Strony internetowe instytucji unijnych zawierają artykuły z dużą ilością danych. Odbiorca musi przez nie przebrnąć, by wyłuskać odpowiednie informacje. Czytanie takich artykułów ma dwie zalety.

Po pierwsze, temat i język są często podobne do tych napotkanych w prawdziwym teście, co ułatwia zapoznanie się z terminologią i standardowymi tematykami. Mimo, że nie jest potrzebna wiedza zewnętrzna, by móc odpowiedzieć na pytania testowe, pomocne jest, jeśli masz wiedzę na ten temat. Znajomość terminologii i problematyki pozwala zaoszczędzić czas w innym przypadku stracony na zrozumienie całego tesktu i poszczególnych pytań.

Po drugie, czytanie stron unijnych daje wgląd w funkcjonowanie i terminologię organizacji, co może okazać się bardzo cenne na późniejszych etapach procesu selekcji, takich symulacja typu E-tray i studium przypadku.

11. Rozumowanie tekstu czytanego - ćwiczenie szybkiego czytania

Kluczem do sukcesu w testach rozumowania werbalnego jest oczywiście zrozumienie tekstu. Jeśli jednak odbywa się to kosztem wielorotnego lub/ipowolnego czytania, możesz mieć problem z ukończeniem bardzo ograniczonego czasowo testu. Dlatego upwenij się, że czytasz z odpowiednią prędkością, t.j. nie tracisz zbyt wiele czasu na czytanie, ale jednocześnie rozumiesz co przeczytałeś/aś.

Zmierz kompetencję szybkiego czytania na Darmowy test czytania. Celuj w wykonanie testu w tempie co najmniej 400 słów na minutę. W tym narzędziu możesz wybrać liczne teksty o różnym stopniu trudności. Twój wynik zmierzy liczbę przeczytanych słów na minutę jak i Twój poziom zrozumienia tekstu. Na Accelareader można również wprowadzić własny tekst. Narzędzie to będzie pokazywało słowo jedno po drugim, tak abyś wytrenował/a odpowiednie tempo czytania.

Nie zapomnij przeczytać naszych przewodników o rozumowaniu werbalnym, numerycznym i abstrakcyjnym.

EPSO Przewodnik po testach rozumowania tekstu pisanego

EPSO Przewodnik po testach rozumowania abstrakcyjnego

EPSO Przewodnik po testach rozumowania numerycznego

What is an EPSO test

�����������������������������������������������������������������������������������������������������������